Zeama asta,iarna,o folosesc la gustul ciorbei...,hmmm...ce fain gust da!!!
miercuri, august 20
Ardei bulgaresti la murat
Zeama asta,iarna,o folosesc la gustul ciorbei...,hmmm...ce fain gust da!!!
marți, august 19
Monitorizati conducatorii tarii si nu copiii la examene.
O noua sesiune de bacalaureat.Noi reguli,copii bulversati,speriati de bau-baul mintilor diabolice.Apare o reporterita de la un ziar,nu-l spun ca nu vreau sa-i fac reclama si zice ca nu-i problema cu stresul creat de camere,ca in ziua de azi copiii sunt obisnuiti cu camerele ,ca-si pun ei insisi tot felul de filmulete pe net,deci ce daca sunt sub supraveghere online??!!Mai zice ca nu stie de ce nu s-a gandit nimeni mai demult la aceasta...masura ,ca-i foarte buna si spera sa aiba toate scolile inventia asta, cam veche.
Ceea ce nu stie doamna reportera este ca ceea ce au scris ziarele si ceea ce am vazut pe TiVi-uri in legatura cu profesori batuti de elevi si elevi care-si pun pe net activitatile intime,acestea sunt DOAR EXCEPTIILE si nu se refera la majoritate.Majoritatea copiilor sunt cuminti,sunt constienti ca invatatura le foloseste,unii nici nu se gandesc la copiat,ba chiar ii deranjeaza mult sa stie ca altii mai slab pregatiti vor lua note mai mari decat ei,pe nemuncite,pe necinstite.Insa aceasta metoda de supraveghere este o aberatie a invatamantului asa cum au fost si tezele unice si multe altele.
Si daca tot trebuie monitorizat cineva acesta este cel pe care-l platesc eu si tu si noi, ca sa ne faca viata mai buna,ca sa ma protejeze,ca sa-mi creeze conditii si in tara mea sa ma simt om cand ies pe strazi,pe sosele,prin lume,caci deocamdata ma simt om numai in propria-mi ograda.Guvernantii,executivul vreau eu sa fie monitorizat,sa vad de dimineata pana adoarme ce face el minut cu minut de banii mei,cum isi aranjaza el ploile sa-i fie bine lui si familiei lui.Sa vad eu pe monitor lista lui de prioritati pe ziua de azi si sa-l urmaresc cum le rezolva.Asta as vrea... si sa mai vad toate aranjamentele ce se fac la numirea in functii,dupa ce criterii si cat profesionalism razbate din munca lor,a guvernantilor,zi de zi.
Dar,fiindca traim in tara asta,toate se iau de jos in sus...,masurile se aplica de jos in sus,de la cei mai mici si nevinovati si se opresc aici.
Sa nu se inteleaga ca eu incurajez copiatul la examene,nici vorba de asa ceva,insa asa cum acasa,daca stai ascuns,ca parinte,in spatele usii,sau urmaresti copilul pe strada sa vezi cu cine se intalneste,ce face....,asa cum aceste metode sunt din start esecuri ale educatiei de parinte,tot asa si monitorizarea la examene este o metoda politieneasca,ce nu face altceva in mintea tinerilor decat sa-i convinga ca daca toata lumea,acolo sus fura si se infrupta cu foloase necinstite,de ce sa fie ei exceptii?!Doamneeee!!!Sunt indignata!
Ceea ce nu stie doamna reportera este ca ceea ce au scris ziarele si ceea ce am vazut pe TiVi-uri in legatura cu profesori batuti de elevi si elevi care-si pun pe net activitatile intime,acestea sunt DOAR EXCEPTIILE si nu se refera la majoritate.Majoritatea copiilor sunt cuminti,sunt constienti ca invatatura le foloseste,unii nici nu se gandesc la copiat,ba chiar ii deranjeaza mult sa stie ca altii mai slab pregatiti vor lua note mai mari decat ei,pe nemuncite,pe necinstite.Insa aceasta metoda de supraveghere este o aberatie a invatamantului asa cum au fost si tezele unice si multe altele.
Si daca tot trebuie monitorizat cineva acesta este cel pe care-l platesc eu si tu si noi, ca sa ne faca viata mai buna,ca sa ma protejeze,ca sa-mi creeze conditii si in tara mea sa ma simt om cand ies pe strazi,pe sosele,prin lume,caci deocamdata ma simt om numai in propria-mi ograda.Guvernantii,executivul vreau eu sa fie monitorizat,sa vad de dimineata pana adoarme ce face el minut cu minut de banii mei,cum isi aranjaza el ploile sa-i fie bine lui si familiei lui.Sa vad eu pe monitor lista lui de prioritati pe ziua de azi si sa-l urmaresc cum le rezolva.Asta as vrea... si sa mai vad toate aranjamentele ce se fac la numirea in functii,dupa ce criterii si cat profesionalism razbate din munca lor,a guvernantilor,zi de zi.
Dar,fiindca traim in tara asta,toate se iau de jos in sus...,masurile se aplica de jos in sus,de la cei mai mici si nevinovati si se opresc aici.
Sa nu se inteleaga ca eu incurajez copiatul la examene,nici vorba de asa ceva,insa asa cum acasa,daca stai ascuns,ca parinte,in spatele usii,sau urmaresti copilul pe strada sa vezi cu cine se intalneste,ce face....,asa cum aceste metode sunt din start esecuri ale educatiei de parinte,tot asa si monitorizarea la examene este o metoda politieneasca,ce nu face altceva in mintea tinerilor decat sa-i convinga ca daca toata lumea,acolo sus fura si se infrupta cu foloase necinstite,de ce sa fie ei exceptii?!Doamneeee!!!Sunt indignata!
luni, august 18
SECRETELE BULIONULUI.
5.Cand incepe sa clocoteasca se pune o legatura mare de frunze de telina,care dau un gust aparte,bun.
Dupa 1 ora de fiert am adaugat 2,5 linguri de sare,rase si 4,5 linguri de zahar.Zaharul conserva,dar ii da si gustul necesar,ca se poate bea asa,in loc de orice suc.
Din 11 kg de rosii am obtinut 9 litri de bulion,deci 18 sticle de jumatate.
duminică, august 17
O duminica inflorita va doresc si voua!
6 linguri de zahar+6 linguri faina+6 galbenusuri+1/2 litri lapte,puse in aceasta ordine si amestecand de fiecare data sa nu se faca cocoloase.Adica,faina cu zaharul,apoi galbenusurile si apoi putin cate putin laptele,in timp ce amestecam.
Manole,asta am facut azi,crema.
sâmbătă, august 16
Catelul pamantului,sau harciog..CRICETUS CRICETUS
Anul trecut am vazut ceva asemanator ,plimbandu-se agale pe carare.Am cam incremenit,era seara si am strigat vecinii, ca erau si ei in gradina.Animalutul s-a dus spre ei,caci l-au vazut.
Ieri mi-au spus ca sunt cu sutele prin gradinile astea,ca sunt multe loturi abandonate,buruiana de 2 metri si deci au seminte de buruiana,deocamdata.Pisicile vecinilor ii vaneaza,mai ales motanul negru.Dar ,dupa cum se vede,nu razbesc.....
vineri, august 15
Teoria usturoiului...,sau a chibritului?!
Update:
Iata salata mea.Mi-am amintit ca trebuie si zeama de lamaie,asa o faceam.Eu am gasit reteta in Formula As.Isabelle mi-a spus ca se numeste Tabuli in Liban si nu lipseste de la nicio masa,desi la ei frunzele de patrunjel sunt raritati.Multumesc Isabelle.M-am bucurat sa gasesc acest clip video.
De ce sa mancam usturoi?
Usturoiul a devenit unul dintre alimentele de care ne ferim in cursul zilei, iar multi dintre noi il consuma numai cand cred ca este momentul si locul potrivit. Din cauza mirosului usturoiul pierde teren cand trebuie consumat. Afla ce pierzi cand refuzi adaugarea usturoiului la mancare.
Reduce riscul aparitiei bolilor de inima
Principalul motiv pentru care ar trebui sa-l mancam este ca reduce riscul aparitiei bolilor de inima. Studiile au demonstrat ca o dieta bogata in usturoi scade tensiunea arteriala, subtiaza sangele, scade nivelul colesterolului "rau", si creste nivelul colesterolului "bun". Toate aceste beneficii sunt datorate usturimii, care contine compusi bogati in sulf. Acesti sulfati au rolul de a relaxa vasele de sange si de a imbunatati circulatia.
Usturoiul are si proprietatea de antioxidant natural, astfel, acesta ajuta organismul in lupta impotriva radicalilor liberi. Vitamina C, seleniul si manganul sunt antioxidanti foarte puternici care protejeaza inima.
Antiinflamator
Poate fi folosit si ca antiinflamator. Este indicat sa manaci usturoi cand esti racita, gripataatac de astm, unde este cazul. Usturoiul omoara bacteriile, chiar si pe cele care sunt rezistente la medicamente. In consecinta, usturoiul are proprietati de antibiotic, datorita continutului de alicin. Acest compus se produce numai in momentul in care catelul de usturoi este taiat sau zdrobit. Cu cat este tocat mai marunt sau pisat mai bine, cu atat efectul terapeutic va fi mai puternic.
Reduce riscul de aparitie a cancerului de colon
Unele studii arata ca daca mananci usturoi de cateva ori pe saptamana, riscul aparitiei cancerului de colon este redus. Distrugand bacteria H.Pylori care se afla in stomac, este posibil ca usturoiul sa reduca aparitia cancerului de stomac.
Usturoiul poate combate 3 complicatii date de diabet, si anume: nefropatiile, retinopatiile si nevropatiile. Acest lucru este datorat continutului bogat in antioxidanti.
Indicat in curele de slabire
Totodata, studiile arata ca usturoiul poate fi folosit cu succes in curele de slabit, deoarece alicinul previne ingrasarea, pe langa faptul ca scade tensiunea arteriala, nivelul insulinei si al trigliceridelor.
Vindeca acneea
Multe persoane cred ca usturoiul ajuta la vindecarea acneei. Consumul de usturoi ajuta organismul sa elimine toxinele si, astfel, sa reduca acneea. Insa, pentru acest tratament usturoiul trebuie consumat numai crud.
Poate da rezultate pozitive si impotriva durerilor de picioare, cauzate de o circulatie sangvina defectuoasa, de nivelul ridicat al colesterolului sau de tensiune arteriala mare.
Cine consuma usturoi pentru proprietatile lui curative si nu vrea ca respiratia sa-i fie urat mirositoare trebuie sa taie sau sa zdrobeasca cateii de usturoi, sa-i puna intr-o lingura si sa-i inghita cu apa, astfel, continutul va ajunge direct in stomac. Daca nu s-a rezolvat problema, mesteca cateva frunze de patrunjel sau busuioc pentru a mai reduce din miros. (sursa:Ghidul plantelor medicinale)
1*Cumparati usuroi romanesc din piete,acela care sub primele frunze se vede ca are cojile mov,usor violet.De ce?Pentru ca nu are gust rau si nici mirosul nu persista si nu este un miros rau ca acela dupa ce mancam usturoiul cu capatana mare,de la marketuri,acela din Turcia,cred.
2*Folositi-l la toate ciorbele,punandu-l taiat marunt in oala odata cu frunzele de verdeata,dupa stingerea focului si acoperiti.
3*Folositi-l la tocanite,tot asa ca la ciorbe.
4*Orice salata de cruditati(de castraveti,de salata verde si din toate,) trebuie sa aiba si o capatana de usturoi.(nu cate 2 catei...,este insuficient)
5*Folositi-l la salata de vinete,chiar daca nu cu maioneza,in combinatie cu ceapa.Am constat ca mirosurile se anihileaza..ceapa+usturoi.
6*Nu fierbeti usturoiul ca devine otravitor si isi pierde si vitaminele.
7* Nu trebuie sa-l mai consumati ca pe un medicament,luat cu apa si nemestecat in gura ,daca-l veti folosi in mancare zilnic asa cum fac eu.
SALATA DE ROSII CU FRUNZE DE PATRUNJEL SI USTUROI.
Este o salata pe care o mancam inainte de masa cu 1/2 ora,10 zile consecutive.
Se taie rosiile marunt,usturoiul,o capatana sau 2 tot marunt si frunzele de patrunjel,o legatura sau 2 tot foarte marunt.Se adauga ulei de masline.Se amesteca si se mananca imediat.Se mesteca bine frunzele intre dinti sa le iasa principiile active.
Eu,dupa 5 zile,devin dependenta de salata asta.Incepem cura de astazi.Incepeti si voi dragii mei,ca sanatatea nu vine de la sine,suntem sub tirul agresiunilor de tot felul,deci asa,sau si asa,ne putem proteja.Si daca credem cu toata puterea ca face bine...,atunci chiar ne face bine.
Incepeti prin a cumpara 1kg de usturoi de care am si eu.Cand o sa ma duc la Timisoara o sa mai cumparvreo 2 kg ca acesta nu-mi ajunge.
(Credeti-ma...,la noi nu miroase nimic si nimeni a usturoi din motiv ca acesta nu miroase urat,dar este iute de trazneste).
Abonați-vă la:
Postări (Atom)